poniedziałek, 15 lipca 2019

Krochmal do serwetek

Domowy krochmal sprawdzi się za to doskonale do usztywnienia wszelkiego rodzaju serwetek, obrusów czy robótek ręcznych. Nada mim kształtu, utrwali ich świeżość. Z kolei w przypadku ścierek uchroni je przed trwałymi zabrudzeniami, choć początkowo zmniejszy ich chłonność. Jak zrobić krochmal do firanek?


O krochmalu słów kilka. Cudowny środek do napinania i utrwalania robótek. Jednak co to takiego? Jest to płyn, który powstaje ze zmieszania skrobi roślinnej, zazwyczaj ziemniaczanej i wody.


Tak powstała substancja po wcześniejszym zagotowaniu świetnie nadaje się do usztywniania serwetek czy firanek. Obecnie na rynku jest wiele krochmali, które zapewne są Wam dobrze znane. Recepturę jego wykonania zazwyczaj przekazuje się z matki na córkę itd. Używany jest również do usztywniania haftowanych serwetek itp.


Należy zaznaczyć, że ugotowany krochmal możemy rozrabiać dolewając zimnej wody, wówczas jego moc usztywniania będzie słabsza. Taki krochmal będzie odpowiedni np. Do obrusów stosujemy krochmal średniej gęstości (taki jak do serwetek). W tym filmiku pokazuję jak domowym sposobem usztywniać serwety, obrusy i inne szydełkowe robótki.


Tłumaczę co będzie potrzebne do wykrochmalenia serwe. Przygotowuje się go na tej samej zasadzie co kisiel. Czyli zagotowujemy ok. Do szklanki w połowie napełnionej wodą wsypujemy dwie łyżki mąki ziemniaczanej i dokładnie rozrabiamy, następnie wlewamy roztrzepaną mąkę do wrzącej wody i ciągle mieszamy, aż zgęstnieje, odstawiamy z ognia.


Krochmal z mąki ziemniaczanej. Już po to sięgałam, żeby wypróbować, ale wtedy, nie wiadomo ską wyrósł przy mnie mój osobisty mąż i dał mi po łapach, mówiąc: sama sobie krochmal ugotujesz. Blokowanie robótki Do blokowania warto się przygotować, żeby potem w środku całego procesu nie trzeba było biegać do pasmanterii po szpilki. Prasowane tkaniny bardzo łatwo uzyskują perfekcyjną formę i stają się świeże i elastyczne. Odzież dłużej pozostaje bez zagnieceń i jest mniej podatna na zabrudzenia.


Produkt nie nadaje się do tkanin z jedwabiu naturalnego i sztucznego (np. wiskozy lub acetatu). W sklepie dostępny jest obecnie krochmal w płynie, ale po co przepłacać, skoro łatwo możesz go zrobić domowym sposobem i nadać mu swój ulubiony zapach. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku jak go wykonać. Stosowany najczęściej do firanek lnianych, bawełnianych, serwetek, bielizny. Przygotowany krochmal świetnie nada się do usztywniania serwetek, ozdób szydełkowych, delikatnych materiałów jak np.


Niestety rozwiązanie coraz rzadziej stosowane, dziś proces krochmalenia pościeli stosuje się głównie w szpitalach i hotelach. Konsystencję krochmalu można regulować, co sprawia, że dopasowujemy go nie tylko do rodzaju tkaniny, ale również do naszych potrzeb i oczekiwań. Można oczywiście kupić gotowy krochmal w sklepie, ale nie ma takiej potrzeby skoro jego przygotowanie jest.


W dwóch litrach wody gotujemy łyżki ryżu. Następnie ryż odcedzamy a wodę po nim wykorzystujemy do przygotowania krochmalu. Kup teraz na Allegro. Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących! Do kolorów mieszanka wikolu i wody - super mocny krochmal - proporcje na oko Ozdoby przestrzenne na formie.


Formę do usztywniania dobrze jest owinąć folią spożywczą wtedy bez problemu odkleimy robótkę gdy będzie już całkiem sucha. Formowane na balonie: Zamaczamy suchą robótkę, dobrze nasączamy, lekko wyżymamy międląc ją by równomiernie rozprowadzić krochmal. Warstwa krochmalu na obrusie chroni tkaninę przed uporczywymi plamami, które mogą powstać podczas jedzenia. Chyba łatwiej zapobiegać niż prać? Jeszcze nie tak dawno temu krochmalu używano do.


Wlej to pomału do wrzątku i mieszając gotuj około minuty. Ostudź i krochmal gotowy. Ciekawe wnioski, bardzo przydatny wpis.


Wikolu do usztywniania próbowałam raz, zepsułam koronkę i powiedziałam nigdy więcej!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty