piątek, 21 lutego 2020

Zakwas a zaczyn

Oba robi się z mąki żytniej i wody, ale sposób przygotowania jest inny. Po wymieszaniu mąki i wody odstawia się go i nie dokarmia codziennie. Pozostawiamy na godziny do ocieplenia.


Zakwas a zaczyn

Dokarmiamy zakwas o godzinie i pozostawiamy na ok. O godzinie przygotowujemy zaczyn. Zaczyn odstawiamy na godzin. Zostawiłem w cieście cały zaczyn z metody 3-stopniowej, więc było go dobrze ponad 500g, a w przepisie jest 400.


Chyba to mogło spowodować szybszy przyrost ciasta. Na razie poćwiczę jeszcze kilka razy na chlebie codziennym i na pewno wypróbuję inne przepisy. A przy okazji pytanie. Chciałbym upiec następnym razem dwa bochenki na raz. Na jego powierzchni znajdują się liczne pęcherzyki powietrza, a konsystencja jest gęsta.


Zakwas a zaczyn

Mieszamy ostrożnie zakwas, przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin. W tym momencie możemy rozpocząć pierwszy wypiek na zakwasie #128578; Jak zrobić nowy zaczyn? Chleby na zakwasie piekę już od kilku dobrych lat, co najmniej dwa razy w tygodniu. Czasem piekę codziennie a nadmiar chleba mrożę.


W okresie, kiedy nie piekę chleba zakwas przechowuję w lodówce. Chleby pieczone na zakwasie są najlepsze - wychodzą pyszne i rosną nawet bez dodatku drożdży. Na początku chleb z niego wyrastał jak na drożdżach (tyle, że wolniej). Od jakiś m-cy chleb z tym zakwasem nie wytasta.


Zakwas a zaczyn

Przed dokarmieniem zakwas wyjmuję z lodówki i czekam około godziny aż się ogrzeje, następnie dokarmiam i zostawiam na wierzchu aż „przerośnie” i zacznie opadać, może nawet całkiem opaść i wtedy chowam z powrotem do lodówki. Zakwas ciągle pachnie tak jak powinien. Tomku, czy można zakwas przekarmic? Jestem na początku swojej przygody w pieczeniu chleba.


Piekąc kolejny bochenek, dokarmiłam zakwas, lecz zachwiałam proporcje dodając za dużo mąki żytniej, chcąc uratować sytuację dolałam trochę wody. Obserwuje ten zaczyn i nie widzę charakterystycznych bąbelków. Mamy zakwas i co dalej?


Zakwas a zaczyn

Wyhodowaliśmy zakwas, mamy go w formie płynnej w słoiku, bądź tez gęstego ciasta i co dalej? Ciasto, z którego ma być wypiekany chleb żytni, wymaga przeprowadzenia procesu fermentacyjnego nadającego wypiekowi odpowiedni smak i aromat. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak. Można pić go samego np. Aby przyśpieszyć proces kiszenia się buraków dodajemy łyżkę wody (kwasu) z ogórków kiszonych lub kapusty kiszonej.


Dodane przez kryska w: Tylko o kuchni. Co może się dziać z zakwasem? Zachodzią w nim bowiem rekacje fermentacji, których produktami są rozmaite lotne substancje chemiczne, takie jak kwas octowy czy aceton. Ma to być zakwas na żurek więc wybrałam mąkę żytnią. Im wyższa liczba przy typie mąki tym lepiej.


W przypadku drożdży świeżych warto zrobić wcześniej zaczyn. Na szczęście nie jest to trudne, a wymaga od nas spędzenie zaledwie 5-minut dłużej w kuchni niż w przypadku wersji instant. Nie ukrywam, że ze względu na czas, przechowywanie oraz świadome kontrolowanie konsystencji ciasta – zdecydowanie chętniej używam w kuchni. Jest to, moim zdaniem, najlepszy zakwas pszenny jakiego do tej pory używałam.


Stosując tę metodę przede wszystkim bardzo szybko otrzymujemy gotowy do użycia zakwas, w zasadzie następnego dnia od nastawienia można już piec na nim chleb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty