piątek, 12 marca 2021

Zużycie energii płyta indukcyjna a ceramiczna

Planujesz zakup płyty grzewczej i oto pada najważniejsze pytanie: jaka płyta będzie lepsza- indukcyjna czy ceramiczna? Choć pytanie wydaje się trudne, w naszej opinii logiczny wybór pozostaje tylko jeden. Z wyglądu trudno jest odróżnić płytę indukcyjną od ceramicznej. Oczywiście, korzyści z tej oszczędności odczują przede wszystkim osoby gotujące dużo i często. Do zalet płyt indukcyjnych należy też łatwiejsze czyszczenie.


Zużywa do tego więcej energii.

Podsumowując wątek oszczędności, dochodzimy do wniosku, że mniejsze rachunki za prąd powinny być przy użytkowaniu płyty indukcyjnej. Należy jednak pamiętać, że jest ona droższa od płyty ceramicznej. Droższe płyty charakteryzują się mocą na poziomie 2-kW, tańsze zaś około kW. Płyta indukcyjna pobierająca mniej energii nie zawsze musi być bardziej oszczędna!


Co prawda płyta pobiera mniej prądu, ale potrzebuje dużo większej ilości czasu, aby przygotować potrawę. Płyty ceramiczne wyglądają bardzo ładnie, a pod powierzchnią płyty znajdują się grzałki, które podgrzewają pole grzewcze. Płyty indukcyjne wyglądają praktycznie tak samo dlatego często myślimy, że ktoś ma indukcję, a tak naprawdę może mieć zwykła płytę grzewczą ceramiczną.


Tego rodzaju płyta funkcjonuje na zasadzie elektromagnetycznej indukcji, użytkując tzw.

Pole magnetyczne wytwarza się pomiędzy naczyniem a powierzchnią płyty. W badaniu wykorzystano da typy garnków i mniejsze zużycie energii (o ) było dla garnka z cieńszym dnem. Jednak taki garnek nie jest przeznaczony do płyty indukcyjnej. W przypadku nieprawidłowości może stopić się dno takiego garnka. Trzeba też pamiętać, że nie przypalenia mleka może wymagać specjalnego garnka.


Sam napisałeś, że zużycie prądu jest mniejsze bo gotuje o ok. Czas podgrzewania potraw w płycie ceramicznej jest podobny do indukcyjnej. Natomiast z płytą ceramiczną miałem ZERO problemów (wieloletnia eksploatacja), nawet, jeżeli coś przypadkowo wykipi, czy woda dostanie się pod garnek, czy cukier dostanie się pod garnek, czy inne odrobiny dostaną się pod garnek itd.


Zasilanie i zużycie prądu kuchni indukcyjnej. Pytanie, jakie zadajemy sobie wyposażając kuchnię brzmi najczęściej: „płyta indukcyjna, czy kuchnia elektryczna„. Sterowanie odbywa się podobnie jak w przypadku płyty indukcyjnej za pomocą dotykowego panelu.


Jednak w porównaniu z indukcyjną koleżanką ceramiczna kuchenka rozgrzewa się dosyć długo i mija pewien czas zanim się ochłodzi więc lepiej nie umieszczać w jej pobliżu lodówki czy zamrażarki. A jakie jest zużycie prądu. Czasy, kiedy zakup płyty indukcyjnej znacznie przewyższał alternatywę gazową już minęły. Dziś płyta sama w sobie droga nie jest, a wręcz przeciwnie – jest to jedno z tańszych rozwiązań.


Warto zwrócić uwagę na wskaźnik zużycia energii, który pozwala nam na bieżąco sprawdzać zużycie prądu. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia strefa ochronna, dzięki której płyta nie nagrzewa się w miejscach, w których byśmy tego nie chcieli.

Nie mogę natomiast znaleźć dokładnych danych dotyczących kosztów ich eksploatowania. W tej chwili mam płytę gazową, gotujemy dosyć dużo i miesięczne rachunki za gaz to około PLN. Wolałbym mieć płytę elektryczną ale obawiam się, że koszty będą kilkakrotnie. Dzięki temu nie marnujemy energii elektrycznej oraz gotujemy szybciej. Nowoczesne płyty indukcyjne do zabudowy efektywnie gotują, posiadają przydatne opcje, a także są łatwe w czyszczeniu i niezawodne.


Nie tak bardzo jak ceramiczna bo nagrzewanie następuje od strony postawionego na niej garnka jednak tuż po zdjęciu naczynia jest to kilkadziesiąt stopni. Każdemu zdarza się, że coś wykipi. Na płycie ceramicznej jest to dramat bo natychmiast się przypala a czyszczenie jest trudne.


Płyta ceramiczna posiada pewne ograniczenia, których nie mają płyty indukcyjne. Jednak jest równie estetyczna i świetnie wpasuje się w nowoczesną stylistykę wnętrza. Posiada niskie zużycie energii, a jednocześnie staje się odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz powierzchniowe zarysowania.


Co jest tańsze w utrzymaniu zużycie prądu czy gazu płyta indukcyjna czy piec na gaz ziemny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty