Składniki: naturalny zakwas ŻYTNI (mąka ŻYTNIA sitkowa, woda, mąka ŻYTNIA), mąka ŻYTNIA, woda, mąka PSZENNA, cukier, słód JĘCZMIENNY, sól, płatki ziemniaczane. Leczy, przynosi szczęście, chroni przed wróżkami, a nawet sprawia, że ludzie uświadamiają sobie własne błędy. Kiedy czuję zapach tego chleba, zawsze oczami wyobraźni widzę niewielką miejscowość, koło Wilna, gdzie spróbowałem takiego chleba po raz pierwszy. Przyniosła go moja Ciotka, z małej miejscowej piekarni, w której pieczono takie właśnie chleby. Zdjęcie przedstawia chleb fermentowany i wypiekany formie , w piekarniku , ale można również oczywiście upiec w automacie.
Ale właśnie on powoduje, że chleb jest niezwykle smaczny i długo nie czerstwieje!
O jego smaku i aromacie decyduje długi proces fermentacji. Poprowadziłem na zakwasie metodą trójfazową , a dodatek ciemnego żytniego palonego słodu litewskiego oraz marmolady nadał wyrazu , odmienności oraz dokarmił doskonale dzikie drożdże w zakwasie. Ponadto jest lżej strawny i polecany osobom z problemami żołądkowymi.
Bochenek ten wziął to co najlepsze, z kuchni litewskiej i polskiej. Jest to już kolejny chleb, który piekę z ich mieszanek, ale ten wyjątkowo podbił moje serce. AdamPiekarz Obserwuj bloga Obserwujesz bloga AdamPiekarz. Osia Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Osiakowe gotowanie.
Bożena Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Moje domowe kucharzenie. Wileńskie Kaziuki- mini fotorelacja 238.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wstawić chleb do mocno rozgrzanego pieca na minut, po czym zmniejszyć temperaturę do 2stopni i piec kolejne minut. Po wystudzeniu, zawinąć chleb w bawełnianą lub lnianą ściereczkę i folię i zostawić na co najmniej godzin.
Zalety zastosowania zakwasu. W zakwasie znajdują się bakterie mlekowe, które pozostają w harmonijnym współdziałaniu z drożdżami i tworząc kwas mlekowy, przyczyniają się do uzyskania. Poza tym istotny jest też typ mąki użyty do wypieku wyrobów piekarniczych oraz zawartość spulchniaczy i innych niezdrowych substancji. Mąka żytnia razowa 3, woda, mąka żytnia , zakwas żytni 1 (woda, mąka żytnia), sól. Jest to chleb razowy, sitkowy, pytlowy, razowy na miodzie, staropolski, wileński, pumpernikiel.
Mieszanki do wypieku chleba. Zapach świeżego chleba to jeden z najpiękniejszych aromatów, jakie można sobie wyobrazić. Raczej niewiele osób potrafi przejść obojętnie obok piekarni czy stoiska, z którego za nos łapie nas ta cudowna woń. Poszukując tematu na chleb razowy wileński znalazłem przepis bez jakiś spulchniaczy i drożdży.
A może też dadzą się skusić ci, którzy mają sentyment do Wilna. Przyznam się, że chleb razowy wileński to jest dla mnie nowość. Wypieczony chleb parzony ma smak słodko - kwaśny. Palangos duona, chleb z regionu Połągi, jest pieczywem żytnio pszennym z ciasta na zakwasie, z dodatkami soli, cukru, kminku i marmolady jabłkowej. Do ciasta chlebowego, z którego wypieka się grudetoji duona, czyli chleb z nasionami, dokłada się całe ziarna żyta i pszenicy.
Mój dotychczasowy ulubieniec wśród chlebów :-) Na blogu pojawiło się już kilka przepisów na pieczywo, jednak dzisiejszy jest jak dotąd moim faworytem.
A dlaczego właśnie ten chleb jest moim ulubieńcem? Niestety chleb faktycznie jest gorzkawy, widocznie to wina tej mąki. Chleb na naturalnym zakwasie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.