Jak powstała kawa po irlandzku? Historia powstania receptury kawy po Irlandzku udowadnia, że najlepsze rzeczy zawsze powstają przez przypadek. Wtedy to bowiem odbył się lot pewnego boeinga 314.
Samolot wystartował z Irlandzkiego lotniska Foynes i miał lecieć do Kanady. Kawa po irlandzku, ang. Zaparzyć kawę wrzątkiem,przestudzić i przelać do szklanki milkshake,dolać whisky,mleka,zamieszać. Tak, wiem, wiem… kawy po irlandzku nie podaje się z bitą śmietaną, tylko ze spienioną oraz z palonym cukrem, ale ja chciałam uprościć i polepszyć smak.
Nie każdy taką lubi, nie da się jej pić codziennie ale od czasu do czasu może smakować. No i stawia na nogi ale przecież nie ma się co dziwić bo została wymyślona po to, żeby rozgrzać zmarzniętych pasażerów irlandzkich linii lotniczych, którzy zamiast herbaty z prądem woleli kawę z whiskey. Madame Edith Obserwuj bloga Obserwujesz bloga madameedith.
Historia tej kawy nie jest wcale taka odległa jak mogłoby się wydawać. Irish Coffee, czyli kawa po irlandzku to kawa z procentami, a dokładnie z whisky. Rozgrzewa i świetnie smakuje, a przy tym bardzo prosto ją przygotować. Nie przepadam z kawą z alkoholem, z wyjątkiem Mrożonej kawy karaibskiej, w której w ogóle nie czuć dodatku rumu i która jest po prostu boska. Ale ze względu na to, że moja druga połowa postanowiła się rozchorować, pomyślałam.
Idealnie sprawdza się zwłaszcza podczas chłodnych miesięcy. Poza tym nie trzeba biec do kawiarni, by się nim cieszyć! Podajemy przepis na domową kawę po irlandzku, czyli irish coffee z whiskey.
Irish Coffee czyli kawa po irlandzku to jeden z kawowych klasyków w sam raz na zimę. Napój ten jest nany na całym świecie i często pity w ramach deseru. Foynes, małym miasteczku w zachodniej Irlandii, które było bazą lotniczą łączącą Amerykę z Europą. Wybór padł na sprawdzoną kawę po irlandzku – klasyczny napój na bazie kawy i whsikey.
Na blogu nie pisałem jeszcze o przepisach kawowych, a zatem dzisiaj pora to zmienić. Tak zwana „irish coffee”, czyli kawa po irlandzku to napój sporządzany z czarnej kawy, whiskey, bitej śmietany i cukru trzcinowego. Przepis na kawę po irlandzku jest bardzo prosty, a jeżeli nie wiesz jak zrobić ją w domu, to skorzystaj z naszych wskazówek. Sekretem udanej kawy po irlandzku jest zachowanie odpowiednich proporcji, co sprawi, że napój nie będzie zbyt mocny lub zupełnie zatraci swój charakter. Przepisy na kawa po irlandzku w wyszukiwarce kulinarnej - przynajmniej idealnych przepisów na kawa po irlandzku.
Znajdź sprawdzony przepis z Mikserem Kulinarnym! Wszystkim pasjonatom kawy gorąco polecamy przepis na kawę po irlandzku. To popularna wersja znanego i lubianego napoju w nieco mocniejszej wersji. Jedno jest pewne: przepis na irish coffee liczy już ponad sto lat, a w licznych kawiarniach można spotkać różne wariacje na temat tego kawowego koktajlu.
Połączenie kawy z alkoholem, określane mianem glorii, można było spotkać już we francuskich, XIX-wiecznych kawiarniach. Na dno eleganckiej szklanki wlej filiżankę świeżo zaparzonej kawy. Do kawy dolej ml irlandzkiej whiskey.
Dosyp odrobinę cukru trzcinowego. Całość udekoruj bitą śmietaną i postaraj się, aby warstwy się nie pomieszały. W tamtejszych kawiarniach podawano kawę po irlandzku, aby rozgrzać pasażerów po długiej podróży. Do szklanki wsyp cukier i rozpuść go w odrobinie gorącej kawy. Dolej whisky i pozostałą kawę.
Składniki na porcje: - łyżeczek świeżo mielonej kawy - szkl. Sposób wykonania: 1. Do każdego kieliszka wsyp łyżeczkę cukru. Bezpłatna rejestracja. Poziom trudności łatwy.
Czas przygotowania 5min. Trudno czasem uwierzyć, że do XVI wieku kawa znana była wyłącznie ludom wyznającym islam, natomiast herbatę pito w Chinach już około 5roku n. Zarówno kawa, jak i herbata swe orzeźwiające działanie zawdzięczają alkaloidom - kofeinie oraz teinie. Receptura kawy po irlandzku powstała prawdopodobnie przypadkiem w latach 40. XX wieku, a jej autorem był Joseph Sheridan, pracujący na lotnisku Foynes w Irlandii.
Właśnie taki napój podał on zziębniętym pasażerom oczekującym na lot do Stanów Zjednoczonych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.