Najważniejsze jest, aby nie rozgotowywać brokułów, tracą wtedy nie tylko smak, lecz także swoje cenne właściwości. Po opłukaniu warzywa w zimnej wodzie, należy je włożyć do gotującego się wrzątku i gotować pod przykryciem przez 3-minut. Po upływie tego czasu, brokuły trzeba umieścić pod zimną wodą, a następnie odcedzić. Dodane przez KretaKarbo w: Tylko o kuchni. Następnie wyjąć włoszczyznę, a do wywaru dodać brokuły, gotować ok minut.
Po lekkim ostudzeniu wszystko zmiksować. Doprawić solą i pieprzem oraz dodać oliwy. Marchew zetrzeć na tarce o dużych i dodać do zupy, wymieszać. Gotową zupę krem z brokułów podawać z grzankami, można też posypać serem parmezanem. Koperek dodaje warzywom kapustnym świeżego smaku i aromatu.
Nadaje się też do zapiekanek i zup. Wbrew pozorom także mięta może być ciekawym dodatkiem do brokułów. Spróbuj dodać jej do zupy z tego warzywa, fajnie też sprawdzi się w sosach i pastach. Potrzebne dobre pomysły na brokuły? Oto kremowe zupy, zapiekanki, sałatki, a nawet naleśniki – wszystko z dodatkiem delikatnych, zielonych kwiatostanów.
Przyrządzając potrawy z brokułami, nie odrzucajmy głąbów – nadadzą daniu miły, szparagowy smak, choć trzeba dłużej je pogotować. Z przypraw dałam też suszone czerwone chili (mielone na świeżo w młynku), ponieważ lubię ostrzejsze smaki, a i teraz zimą dla rozgrzania pasuje. Co do użycia kostki rosołowej też jestem przeciw, wodę po ugotowaniu warzyw można spokojnie wykorzystać i dzięki temu będziemy mieć wszystkie minerały i witaminy w naszej zupie. Zielone różyczki idealnie pasują do sałatek i makaronów.
Z brokułów powstaje bardzo zdrowa zupa brokułowa lub delikatny, aksamitny krem. Do sałatki z brokułem śmiało można dodać mięso, jajka lub inne warzywa. Doskonałym dodatkiem do brokuła jest czosnek. Lubię jeść same brokuły, bez dodatków typu kukurydza, jajko itp. Chodzi o to żeby Co do brokułów ? Ciekawe porady nie tylko naszych użytkowników.
Strona głównatag: prosty sos do brokułów. Makaron ten ma bardzo niewiele kalorii i jest również praktycznie bez smaku przez co podaje się go wraz z ostrymi i aromatycznymi sosami. Bo trzeba przyznać, że to zielone warzywo pasuje do wielu produktów.
Przygotowując sałatkę, możemy inspirować się połączeniami, które znamy z innych dań. I tak na przykład brokuł doskonale łączy się z czosnkiem, a dokładnie sosem czosnkowym. Innym charakterystycznym produktem pasującym do tego warzywa jest ser feta. Zapiekanki też pasują na każdą okoliczność! Połączcie brokuły z warzywami, które zostały w spiżarkach, i w ten sposób przygotujcie smaczny obiad w kilkanaście minut.
Zerknijcie na recepturę francuskiego quiche i nie miejcie żadnych oporów przed dodaniem do potrawy brokułów. Jeśli w Twoim menu często goszczą brokuły, ta propozycja przypadnie Ci do gustu. Danie będzie pasować zarówno na ciepłą kolację, jak i warzywny dodatek do obiadu.
Pamiętaj, by nie gotować warzyw za długo. Różyczki brokułów powinny być jędrne, przyrządzone al dente. Ten ostatni zro Zobacz więcej.
Omlety uwielbiam, sa wspaniale gdy mamy resztki w lodówce i naprawdę nie wiemy co z nimi zrobić. Zupy kremy są bardzo wdzięczne. Można zmiksować co nam pasuje, łączyć składniki, eksperymentować.
Tak jak ja eksperymentuję z brokułami – kto powiedziała, że zupa brokułowa ma być z samych brokuł. Dorzuć do niej bób, fetę, ser pleśniowy i co tylko jeszcze Ci pasuje. Możesz dodać różne ziarenka- słonecznik, pestki dyni. Ja do zupy-krem z brokułów dodaję sól, pieprz, czosnek i na sam koniec świeże liście bazylii.
Sałatka z brokułów i słonecznika to proste i szybkie danie – idealne na przekąskę, lekką kolację lub dodatek do obiadu. Do brokułów warto dodać słonecznik i ser feta, a całość polać sosem z jogurtu naturalnego, Majonezu Dekoracyjnego WINIARY i czosnku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.