poniedziałek, 11 września 2017

Czas gotowania rosołu

Na początek najważniejsze do zapamiętania: Dobry domowy rosół musi gotować się bardzo długo. Jeżeli ma być jak u babci, nie można robić niczego na skróty. Jedną z głównych tajemnic królowej zup jest nieśpieszny sposób gotowania. Mięso zawiera białko, białka to bardzo różnorodna grupa związków, część z nich rozpuszcza się w wodzie, część nie.


Pod czas gotowania rosołu , białka rozpuszczalne w wodzie przechodzą do roztworu, następnie zostają ścięte w. Według mnie do rosołu nie można dolewać zimnej wody, tylko wrzątek.

Ale prawdą jest, że rosół nie powinien się gotować, a tylko „pyrkać” – jego temperatura jest bliska wrzeniu, ale „wrzeć” nie powinien. Zazwyczaj staram się w ogóle nie dolewać do rosołu wody, na początku gotowania daję ją „z nadwyżką”. Idealny rosół powinien być gotowany przynajmniej godziny na bardzo wolnym ogniu. Ogień powinien być tak mały, że możemy nawet nie zauważyć bulgotania wody. Dodawania warzyw do rosołu.


Najdłużej powinno być gotowane mięso. Jaka powinna być kolejność wrzucania mięs i warzyw do rosołu (w jakich odstępach czasowych). Załóżmy robię rosół z wołowiny,indyka i warzyw (marchewka,seler,kapusta).


Zrobiłam dziś taki rosół.

Przykro mi, ale na dobry rosół trzeba poświęcić od (gdy nam się naprawdę bardzo spieszy) do nawet godzin. Nie należy jednak zapominać, że do ugotowania pysznego rosołu potrzeba jedynie dużo czasu, nie pracy. Przez większość czasu rosół gotuje się powoli, a my mamy czas dla siebie.


Gotowanie rosołu zaczynam w piątek, a kończę w niedzielę oczywiście z przerwą na spanie #128578; Nigdy nie dopuszczam do wrzenia. Zależy od ilości wody i mięsa. Oprócz kury, rosół można gotować również z innych rodzajów mięsa – szpondra, krzyżowej (wołowa kość krzyżowa z kawałkami mięsa), albo z różnych kawałków mięsa drobiowego i tłustego wołowego. Warzywa włożyć do rosołu i zagotować.


Dodać przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy i czarny pieprz. Moja mama rosół gotuje łącznie około 3h. Przygotowywanie rosołu to proces długotrwały, głównie dlatego, iż najlepiej gotować go na wolnym ogniu (tak, aby bardzo lekko bulgotał, a nie mocno się gotował).


Dzięki temu nasz wywar będzie bardziej klarowny, a jego smak - lepszy. W dzisiejszych czasach potrawy to niezastąpione posiłki ludzi. Restauracje oraz te, które przyrządzimy w domu, często serwujemy gościom, na imprezach lub po prostu na obiad. Obiad jest to niezastąpiony posiłek w ciągu dnia, który pozwoli nam zapomnieć o jedzeniu do wieczora. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaki posiłek się zdecydujemy.


Próbowałam skrócić ten czas w szybkowarze, ale to nie to samo. Nie ma tego samego aromatu, jest ok, można zjeść, ale to jednak nie to samo. Talerz rosołu ugotowany z dużą ilością włoszczyzny dostarcza wszystkiego, czego nam potrzeba.

Jest w nim sporo minerałów, które w czasie gotowania przeniknęły do niego z warzyw i mięsa. Do przygotowania rosołu polecam mięso KURY, a nie z kurczaka. Rosół to wymagająca zupa.


Ponadto minut to moim zdaniem także zdecydowanie za krótki czas gotowania prawdziwego rosołu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty