Mam lodówkę Polara od lat chodzi chłodzi i ma się dobrze. Zużycie prądu przez lodówkę jest podawane, tak samo jak w przypadku wielu innych sprzętów AG w kWh (kilowatogodzinach). Rozliczane jest również ogólne zużycie energii elektrycznej. I wreszcie: lodówka energooszczędna zużywa mniej prądu – jest po prostu ekologiczna, co jest wartością samą w sobie bez względu na to czy używamy jej przez czy lat. Jeżeli znajdziecie się w takiej sytuacji, że będziecie zmuszeni, albo będziecie po prostu chcieli wymienić swoją starą lodówkę to warto pamiętać przede wszystkim o tym, żeby nie kierować się tylko ceną.
W obecnych czasach kiedy kurczą się zasoby źródeł energii, a rachunki za prąd rosną w zawrotnym tempie, ważne stało się oszczędzanie energii. Ograniczanie zużycia prądu to jednocześnie niższe rachunki. Warto skorzystać z naszych ra jak. Lodówka jest urządzeniem, które znacznie podwyższa nasze roczne zużycie energii elektrycznej.
Wynika to z tego, że musi ona pracować bez przerwy - godziny na dobę. Oczywiście producenci starają się, aby ich produkty były energooszczędne i nowsze sprzęty, lepszej klasy pobierają mniej prądu. Co zużywa najwięcej prądu w domu, ile prądu zużywa lodówka? W tym artykule postaramy się poruszyć dość istotny temat, czyli oszczędności w gospodarstwie domowym.
Większość z nas nie przywiązuje wagi do tego, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia elektryczne w naszych mieszkaniach. Jeśli ładowarka zużywa np. Wh przez godzinę, to jak najbardziej można napisać, że zużywa 015kWh w ciągu godzin. Przecież nawet bardzo często się podaje, że lodówka zużywa 250kWh na rok, co według Twojej interpretacji powinno być błędem.
Poznaj, ile prądu może pobierać lodówka czy pralka. Z tabliczek różnych typów procentów wyczytaliśmy, że moc znamionowa lodówki marki Whirlpool 2W, Indesit 1W, LG 2W. Zatem czy faktycznie pobierają tyle energii ile podaje etykieta? Ile wat ma więc lodówka?
Ten model według karty produktu zużywa kWh na rok, co kosztuje niewiele ponad zł. Pełna lodówka charakteryzuje się większą pojemnością cieplną, zatem więcej energii musi zaabsorbować aby temperatura wzrosła, i tym samym więcej energii później trzeba odprowadzić, co zwiększa zużycie prądu. Jednak różnica między oboma przypadkami będzie praktycznie niezauważalna.
Lodówka to urządzenie, które pracuje przez godziny na dobę, przez 3dni w roku. Jest to więc urządzenie, które pozwala zaoszczędzić bądź stracić najwięcej. Dzisiaj przyjrzymy się innym domowym sprzętom oraz temu, ile zużywają prądu.
Zastanowimy się, czy warto szukać w tej sferze oszczędności. Zastanawiam się ile prądu na dobę zużywa moja lodówka. Podobnie jak w przypadku pralki, w ramach ciekawostki możemy zmierzyć ile maksymalnie prądu pobiera lodówka, natomiast nic więcej nam to nie daje (chyba że pobiera tak dużo, że wybija bezpiecznik). C, a w przypadku zamrażarki minus 18°C. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, ile prądu w przybliżeniu zużyje nasze urządzenie, w tym przypadku lodówka, w ciągu roku.
Oczywiście wpływ na ilość zużywanej energii będą miały parametry lodówki, czyli przede wszystkim jej wielkość, pojemność, a nawet to, jaką temperaturę w niej ustawimy. Wraz z Szymonem Wermińskim, doktorantem z Instytutu Inżynierii Elektrycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Podobnie z radiem gdy słuchamy cicho powinno ono pobierać znacznie mniej prądu niż gdy słuchamy go na maksymalnej głośności.
Lodówka najmniej prądu zużywa przy zaprogramowanej temperaturze 4-stopni Celsjusza, a w przypadku zamrażarki minus 18. Obniżanie temperatury o kolejne stopnie nie zwiększa trwałości. Przy aktualnych cenach prądu, wychodzi około 170zł za rok użytkowania lodówki. Drążąc dalej ten temat, do końca roku powinienem przeprowadzić pomiar na zgoła odmiennym sprzęcie – chłodziarka Husqvarna, wiekowa… ponad lat, z grubą warstwą szronu wewnątrz.
Jak myślicie, ile takie urządzenie może pożerać naszych pieniędzy? Zużytą energię mierzymy w kilowatogodzinach (kWh). Moja lodówka w cyklu dobowym zużywa poniżej kWh. W cyklu miesiecznym będzie to poniżej 20kWh.
Duże zużycie energii przez stare lodówki może mieć trywialną przyczynę np. Po uczciwym wpisaniu tych godzin i przeliczeniu ich na koszt roczny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.