Ten niezbędny do wypieczenia zdrowego chleba na zakwasie składnik jest prosty do przygotowania, ale wymaga poświęcenia mu nieco czasu i uwagi. Obiecałam w poprzednim wpisie, że podpowiem, jak przechowywać zakwas żytni na chleb i jak go dokarmiać. Za najprostszy do przygotowania uważa się zakwas żytni. Chleb na zakwasie ma niższy indeks glikemiczny od chleba drożdżowego.
Dodatkowo dłużej utrzymuje świeżość.
Pieczenie takiego chleba w domu stanowi wielką przyjemność. Mamy zakwas i co dalej? Zaczyn inaczej ciasto zakwaszone to jest ta część ciasta chlebowego, która powinna być zakwaszona, czyli poddana działaniu kultur dzikich drożdży przez określony czas w określonych warunkach. Wyhodowaliśmy zakwas, mamy go w formie płynnej w słoiku, bądź tez gęstego ciasta i co dalej?
A co do Twojego pytania – możesz spróbować dokarmić to odłożone ciasto podobnie jak zakwas i upiec na nim chleb. Na początku chleb z niego wyrastał jak na drożdżach (tyle, że wolniej). Od jakiś m-cy chleb z tym zakwasem nie wytasta.
Jeżeli będę co drugi dzień piekł po dwa chleby w keksowkach to jak muszę dokarmiac ten zakwas i po ile mniej więcej.
Na jeden przeciętnie potrzeba około 180g zakwasu. Wygląda na to że mój zakwas nigdy nie trafi do lodówki bo cały czas będzie w obiegu. Zakwas ciągle pachnie tak jak powinien.
Czy wogole taki zakwas będzie dobry i nada się do użytku? Mam zakwas w lodowce(ok łyżek). Kiedy poeke chleb wszystko wiem. A jak zrobic kiedy chce upiec chleby. Tego dokarmionego zakwasu jest za malo.
Czy mozna do zakwasu wyjetego z lodowki dodac więcej maki np. Czasem może pachnieć nawet acetonem ale nie jest to oznaką zepsucia. Trzeciego dnia zakwas pracuje już w miarę stabilnie i według niektórych już można piec na nim chleb. Ja sugeruję jednak poczekać do lub dnia – zakwas będzie już wtedy na pewno dojrzały i chleb powinien się udać bez problemu.
Chcesz upiec domowy chleb na zakwasie? Szukasz informacji, jak zrobić chleb na drożdżach? Znajdziesz tu przepis na chleb, którego szukasz. Wystarczy Ci zwykły piekarnik.
Nie musisz mieć wielkiego doświadczenia.
Sprawdź i zobacz, że to naprawdę proste. Przekonasz się, że własny chleb, to coś zupełnie wyjątkowego. Chleb razowy na zakwasie nie tylko smakuje znacznie lepiej niż ten kupiony w sklepie, ale jest też od niego o wiele zdrowszy i dłużej pozostaje świeży. Mówimy, jak przygotować dobry zakwas, by móc samodzielnie piec zdrowy chleb.
Na zakwasie piecze się przede wszystkim chleby z mąki żytniej i pełnoziarnistej. Takie pieczywo pozostaje znacznie dłużej świeże niż to białe, pszenne. I jest oczywiście o wiele zdrowsze. W opinii wielu również dużo smaczniejsze.
Poniżej opisuję jak wyhodowałam swój zakwas, który jest ze mną już bardzo długo. Powiem otwarcie, na początku była to dla nas czarna magia. Milion pytań na początku ale to naturalne, bo temat był dla nas totalną zagadką. Okazało się, że proces przygotowywania zakwasu na chleb wcale nie jest taki trudny. Właśnie zrobiłem pierwszy zakwas, robię pierwszy chleb na zakwasie i ciasto rośnie w misce więc mam czas napisać.
Po odłożeniu kilku łyżek zakwasy do lodówki chcąc go użyć ponownie muszę go dokarmić. Przepis jest stosunkowo prosty, ale przygotowanie takiego chleba zajmuje dość sporo czasu. Sam zaczyn to nawet godzin czekania, ale WARTO!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.