piątek, 14 października 2016

Chleb pszenny razowy na zakwasie żytnim

Chleb pszenny razowy na zakwasie. Bardzo prosty chleb razowy, tym razem w wersji pszennej – również na pszennym zakwasie. Jeśli ktoś nie posiada zakwasu pszennego można go zastąpić żytnim.


Składniki wystarczy wymieszać łyżką. Przepis i sposób wykonania tego chlebka zamieściłam w artykule:“Domowy chleb na zakwasie – łatwo, zdrowo i smacznie” Jednak chciałam spróbować innego chlebka oraz poeksperymentować trochę z pieczeniem. Nieraz, chleb razowy mylony jest z żytnim, jednak w razowcu to nie rodzaj mąki jest najważniejszy.

Od czasu wyhodowania zakwasu żytniego , piekę ten chleb przynajmniej raz w tygodniu. Zakwas był żytni na mące razowej, zaczyn na pszennej chlebowej a dodatkowa mąka do ciasta własciwego to mąka orkiszowa jasna (typ 750). Dodanie orkiszowej razowej na pewno zmieni strukturę tego super puszystego chlebka. Na pewno trzeba będzie dodać też odrobinę więcej wody. Może spróbuj z 20- razowej na początek.


Przykryj masę ściereczką i odstaw w ciepłym miejscu na godziny. Czynność powtórz jeszcze razy. W sumie zakwas rośnie przez dni.

Gotowy zakwas przełoż do dużej miski. Dodaj 5g mąki żytniej razowej i 5ml przegotowanej, ciepłej wody. Z tej okazji przygotowałam ciemny chleb pszenno-żytni na zakwasie.


Nie wymaga wcześniejszego przygotowania zaczynu, wystarczy sam aktywny zakwas. Dzięki tak dużej ilości zakwasu chleb jest cięższy, ciemniejszy i bardziej chlebowy :). Mój chleb na zakwasie jest pieszczony około godz. Pierwszy zakwas, kilka lat temu, był katastrofą…. Piekłam juz kilka chlebków, głównie z mąki pszennej, na zakwasie żytnim.


Znajdziesz tu proste przepisy na chleb na zakwasie żytnim, pszennym i orkiszowym - zarówno chleb pszenny, żytni jak i orkiszowy - w wersji jasnej i razowej. Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Dieta matki karmiącej małego alergika. Piekę własny chleb do mowy, głównie pszenno-żytni na zakwasie żytnim wg standardowego przepisu dodając do niego nieco kminku.


Efekty są różne, chleb jest zawsze bardzo smaczny, natomiast nie zawsze wyrośnie mimo i proces przygotowania ciasta, jego wyrastania obracania i. Wspaniały, pyszny chleb z większą ilością błonnika. Wilgotny i delikatny miąższ. Z użyciem mąki pszennej razowej (u mnie część orkiszowej razowej) oraz małym udziałem mąki pszennej, na żytnim zakwasie.


Dzisiaj piekę chleb raz w tygodniu, wg różnych odcieni biorąc pod uwagę zawartość zakwasu, mąki żytniej i pszennej i rozmaitych dodatków smakowych. Rzeczywiście umiejętność wypiekania chleba to coś innego i tkwi w nim głębszy walor etyczny bo o ile możemy obyć się bez słodyczy to chleb jest nam do egzystencji niezbędny.

Jeśli chodzi o mąkę pszenną jasną, czyli o typie niższym niż 75 to taki zakwas się nie uda (i nie byłby wartościowy dla zdrowia). Większość chlebów, zarówno żytnich, pszennych jak i mieszanych można piec na samym zakwasie żytnim. Jednak jeśli mamy ochotę na chleb w 1 pszenny można pokusić się o wyhodowanie pszennego zakwasu.


Ciasto na nim zachowuje się w inny sposób, na zakwasie żytnim chleb jest po prostu smaczniejszy, do tego siatka glutenu rozkłada się lepiej w cieście, a przecież na pięknych pęcherzykach chyba zależy każdemu #128578; Ale z zakwasu bezglutenowego można śmiało sobie wyprowadzić zakwas żytni w nowym słoiku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty