Dodane przez kryska w: Tylko o kuchni. Proporcje mąki i wody są orientacyjne, nie potrzeba do ich odmierzenia wagi. Najważniejszą rzeczą jest to aby stosunek mąki do wody wynosił 1:– czyli jedna porcja mąki i mniej więcej tyle samo wody.
Mąkę i wodę wymieszać w słoiku. Pierwszy domowy chleb. Na zakwasie jest faktycznie dużo zdrowszy, ale łatwiej będzie zacząć od drożdzowych.
W przepisie wykorzystałam ten domowy zakwas na chleb. Chleb żytni na zakwasie. Wyrabiaj tylko do połączenia składników. Mąka żytnia nie lubi długiego wyrabiania. Ciasto przykryj ściereczką i odstaw na blat, na godzin (najlepiej na całą noc).
Ciasto na nim zachowuje się w inny sposób, na zakwasie żytnim chleb jest po prostu smaczniejszy, do tego siatka glutenu rozkłada się lepiej w cieście, a przecież na pięknych pęcherzykach chyba zależy każdemu #128578; Ale z zakwasu bezglutenowego można śmiało sobie wyprowadzić zakwas żytni w nowym słoiku. Dzisiejszy przepis na chleb żytni na bazie drożdży jest dla tych, którzy są na etapie początkującym, jeśli chodzi o wypiek domowego chleba. Już wkrótce na stronie pojawi się także przepis na chleb żytni na zakwasie. Szybki chleb pszenno-żytni. Postanowiłem zrobić dość nietypowy chleb.
Bez drożdży, za to z proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną. Pszenno-żytni chleb ze słonecznikiem na drożdżach. Był czas, że chleb żytni piekłam w domu kilka razy w tygodniu.
Najczęściej na drożdżach, ale również czasami na drożdżach i zakwasie lub samym zakwasie. Ponieważ czas przygotowania takiego chleba żytniego na drożdżach jest znacznie krótszy, niż na zakwasie, dlatego też zazwyczaj wybór padał na drożdże. Przygotowanie dania chleb żytni na zakwasie bez dodatku drożdży.
Rano w dużej misce wymieszać wszystkie składniki ciasta właściwego z całym zaczynem. Wszystkie składniki zaczynu wymieszać i zostawić w cieple na 8-godzin (najlepiej na noc). Nie robię zaczynu tylko właśnie tak jak Pani, dodaję od razu zakwasu, po kilku godzinach wyrasta, wtedy piekę. Zażegnałam mały kryzys.
Prosty chleb żytni na drożdżach. Nie kupiłam na weekend chleba z myślą, że w niedziele upiekę. I tak wchodzę w niedzielę do kuchni, patrzę, a tu nie ma drożdży.
Dziś coraz częściej piecze się chleby na drożdżach - to łatwiejsze i mniej czasochłonne, ale… chleb jest zupełnie inny. Poza tym bez zakwasu nie upieczesz dobrego chleba żytniego. Jak się robi zakwas?
Potrzebujemy mąkę i wodę. Mąka powinna być razowa, nieczyszczona, a woda najlepiej źródlana… a przynajmniej bez chloru! W zakwasie znajdują się bakterie mlekowe, które pozostają w harmonijnym współdziałaniu z drożdżami i tworząc kwas mlekowy, przyczyniają się do uzyskania prozdrowotnych właściwości chleba żytniego. Wypiek chleba na zakwasie nie jest wcale trudny, ale wymaga odrobiny cierpliwości. Efekt końcowy zdecydowanie jest jednak tego wart – chrupiąca skórka i miękkie wnętrze, a także zachwycający aromat.
Od tej pory to mój ulubiony chleb żytni na zakwasie :-). Mięciutki, wyrastający ładnie i szybko, bez wyrabiania - to tylko wymieszanie składników drewnianą łyżką.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.