piątek, 1 grudnia 2017

Jak dokarmiać zakwas

Bez dokarmiania zakwas przeżyje ok. Zakwas dokarmiamy zawsze przed pieczeniem. Jeśli nie zamierzamy piec chleba przez dłuższy czas, to pamiętajmy, aby zakwas dokarmić mniej więcej raz na tydzień. Jak przebiega dokarmianie?


Mamy zakwas i co dalej?

Zaczyn inaczej ciasto zakwaszone to jest ta część ciasta chlebowego, która powinna być zakwaszona, czyli poddana działaniu kultur dzikich drożdży przez określony czas w określonych warunkach. Wyhodowaliśmy zakwas, mamy go w formie płynnej w słoiku, bądź tez gęstego ciasta i co dalej? Wydaje mi sie ze do pierwszego lub drugiego dokarmiania zakwas pracowal jak nalezy,rosl i bablowal mocno.


W kazdym razie mocniej,niz teraz. To by potwierdzalo to,co sugerujesz. Za owe właściwości spulchniające odpowiada obecność w zakwasie dzikich drożdży, bakterii kwasu mlekowego oraz bakterii produkujących kwas octowy. Będzie to zakwas o już dość dużej sile, podczas gdy Twój własny, które hodowlę właśnie rozpoczynasz, tą moc dopiero musi nabierać.


Hodując własny zakwas, warto dbać o dokarmianie go w miarę o tej samej porze, oraz o trzymanie słoja w dość ciepłym.

Co zrobić, żeby starczyło na następny wypiek? To proste: dokarmiać! Dokarmianie zakwasu można porównać do karmienia domowego pupilka.


Szczególnie dojrzały, kilkumiesięczny zakwas potrafi zadziwić swoimi możliwościami. Młody zakwas ma mniejszą moc i potrzebuje dokarmiania raz dziennie, niewielkimi porcjami. Być może to co się pojawiło to zwykłe osa powszechne zjawisko dla zakwasu, w takiej sytuacji go ściągamy i dokarmiamy zakwas, jak zacznie bąbelkować to wszystko ok.


Jeśli jednak to faktycznie pleść i ma charakterystyczne włoski to niestety do wyrzucenia. Proponuję hodować zakwas jednak w słoiku i nie wiem czy szafka to dobry. Resztę wstawiamy do lodówki.


Najlepiej zatem do lodówki. Przed dokarmieniem zakwas wyjmuję z lodówki i czekam około godziny aż się ogrzeje, następnie dokarmiam i zostawiam na wierzchu aż „przerośnie” i zacznie opadać, może nawet całkiem opaść i wtedy chowam z powrotem do lodówki. Ten niezbędny do wypieczenia zdrowego chleba na zakwasie składnik jest prosty do przygotowania, ale wymaga poświęcenia mu nieco czasu i uwagi. Obiecałam w poprzednim wpisie, że podpowiem, jak przechowywać zakwas żytni na chleb i jak go dokarmiać.


Rób to mniej więcej raz w tygodniu. Dokarmienie to nic innego jak dosypanie świeżej mąki i dodanie takiej ilości wody, by po wymieszaniu uzyskać konsystencję gęstego budyniu, śmietany, lub rzadkiej pasty. Co to jest zakwas do chleba?


Na te i wiele innych pytań dotyczących zakwasu odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Mam zakwas w lodowce(ok łyżek). Kiedy poeke chleb wszystko wiem. A jak zrobic kiedy chce upiec chleby. Tego dokarmionego zakwasu jest za malo. Czy mozna do zakwasu wyjetego z lodowki dodac więcej maki np.


W ten sposób z pieczenia na pieczenie mamy zakwas coraz mocniejszy. Potrzebne są do tego trzy składniki: mąka, woda i czas. Od jakiś m-cy chleb z tym zakwasem nie wytasta.


Na początek radzę zrobić zakwas z mąki żytniej. Ja nie zawsze czekam te godzin, bo jak zaczyn wyrośnie i opadnie, to już jest dobry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty