poniedziałek, 7 maja 2018

Robienie zakwasu do chleba

Robienie zakwasu do chleba

Cały nie będzie ci potrzebny. Najczęściej do upieczenia kolejnego chleba potrzeba tylko kilka lub kilkanaście gramów zakwasu. Są też przepisy gdzie trzeba nawet 4g zakwasu, ale zawsze można małą ilość kilkakrotnie dokarmić i już zwiększymy ilość zakwasu, jak trzeba będzie). Super, że zabrałeś się za robienie własnego zakwasu i pieczenia chleba #128578; Co do Twoich pytań – na początku, przez pierwsze 2-dni, zakwas jest rzeczywiście gęsty.


Robienie zakwasu do chleba

Tak samo jest zaraz po dokarmieniu go mąką – ciężko wymieszać. Zakwas pszenny dokarmiłem taką samą ilością wody i mąki jak żytni, tyle że typ mąki to 7pszenna. Tak wygląda mój zakwas na trzeci dzień od rozpoczęcia procesu.


Dlatego tez zachęcam do robienia własnego chleba żytniego – nie koniecznie razowego , a jeżeli ktoś dodatkowo ma dostęp do wiejskiego pieca opalanego drzewem to polecam wypiek w takim piecu. SOBOTA MAMY GOTOWY ZAKWAS I MOŻEMY SIĘ WZIĄĆ DO ZROBIENIA NASZEGO PIERWSZEGO CHLEBA. Ilość zakwasu, który nam wyszedł możemy przez około – dni w lodówce (w zakręconym słoiku) lub możemy po porcjować i zamrozić. Jesli samodzielne wyhodowanie zakwasu z wody i mąki zupełnie sie nie udaje, możemy użyć do tego celu starego chleba, jeśli mamy pewność że był on pieczony z dodatkiem zakwasu.


Robienie zakwasu do chleba

Oto przepis: weż kawałek chleba, zalej ciepłą wodą, rozdrobnij. Witam, ciesze sie, ze trafiłam na tę stronę i mam nadzieje, ze zdołam ogarnąć chociaż podstawową sztukę wypieku chleba, robienia zakwasu. Zdarzało mi się, że z zapałem zabierałam sie do pieczenia chleba i równie szybko (niestety) sie zniechecałam niepowodzeniami. Dwie łyżki tak przygotowanego zakwasu dodaję do 1g mąki żytniej i 1ml wody, mieszam te składniki i odstawiam na ok. Po tych godzinach do zaczynu dodaję wszystkie pozostałe składniki i mieszam dość dokładnie przy pomocy łyżki.


Zaczyn jest to część ciasta chlebowego która powinna być zakwaszona, czyli poddana działaniu dzikich drożdży (zakwasu). Taką część ciasta chlebowego trzymamy w odpowiednich warunkach przez kilka lub kilkanaście godzin, zależnie od przepisu. Zaczyn powinien stanowić do ogólnej ilości mąki wprowadzonej do pieczonego chleba. Zachęcam do eksperymentowania z robieniem zakwasu i wypiekiem własnego zdrowego chleba na zakwasie. Nie za każdym razem wyjdzie z tego śliczny wyrośnięty chlebek, ale na pewno będzie smaczny i dużo zdrowszy niż to co możemy kupić w sklepie.


Robienie zakwasu do chleba

Dodatkowo mając w domu zakwas można na jego bazie przygotowywać inne zdrowe posiłki np. Mamy już dosyć zakwasu do upieczenia pierwszego chleba, jest on bardzo bąbelkujący i głodny:-) Dodajcie go do chleba lub dokarmiajcie każdego dnia 1-łyżkami mąki i taką samą (lub mniejszą) ilością wody. Jeśli chleby będziecie piec często, zakwas może stać na zewnątrz, ale musi być dokarmiony raz na dobę. Dodane przez kryska w: Tylko o kuchni. A teraz wezme sie do robienia zakwasu.


Siła zakwasu wzrasta po schłodzeniu go w lodówce. Ja mój obecnie trzymam cały czas w lodówce. Co do samego chleba Trudno mi powiedzieć, co jest przyczyną samej jakości chleba. Zakwasu nie daje się ZAMIAST mąki, tak samo jak nie robi się tego z drożdżami.


Po prostu musisz dodać zakwas, a ile to zależy od tego jaki masz mocny i jaki kwaśny chleb lubisz. Im więcej zakwasu, tym będzie bardziej kwaśny gotowy upieczony chleb. Znajdź przepis na chleb, który łatwo upieczesz w swojej kuchni. Robienie zakwasu trwa dni i jest tak naprawdę bardzo proste. Najlepiej jest wziąć od kogoś, jeżeli znamy kogoś kto piecze chlebek na zakwasie, ale nie każdy z nas ma taki dostęp, więc teraz napiszę, jak zrobić zakwas samemu.


Zakwas dobrze przechowywany można używać przez kilka lat, gdyż przy każdym pieczeniu chleba się. Jestem właśnie w trakcie robienia poprawnego, 5-cio dniowego zakwasu – pewnie wyjdzie 7-mio dniowy, bo nie uda mi się upiec chleba aż do niedzieli. Przechowywanie zakwasu w lodówce. Jeśli nie korzystamy z zakwasu nieustannie, a jedynie od czasu do czasu, zaleca się przechowywać go w lodówce. Po obniżeniu temperatury następuje „uśpienie” zakwasu, czyli znaczne spowolnienie procesów fermentacyjnych.


Czas przechowywania w lodówce bez dokarmiania zależy od wieku zakwasu. A do tego jeszcze prostszy w wykonaniu niż pokazywany wcześniej pierwszy chleb nawet na młodym zakwasie;) Ten także wyjdzie na młodym, a co więcej zdecydowanie krócej się na niego czeka, bo znacząco przyczyniają się do tego zarówno sposób robienia ciasta, jaki technika wyrastania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty