środa, 23 października 2019

Gotowanie na parze w zwykłym garnku

Jak gotować w specjalnym garnku na parze? Tradycyjny garnek parowar składa się z kilku poziomów. Podstawę stanowi dolna część, do której wlewa się wodę, a górna wyposażona jest w specjalne sitko i pokrywkę, która zatrzymuje parę wodną w obrębie garnka.


Gotować na parze można większość produktów żywnościowych. Ma to wiele zalet w porównaniu z innymi metodami gotowania.

Produkty przyrządzane na parze zachowują wyższy poziom składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Garnek do gotowania na parze. Na spód garnka wlewasz wodę, która paruje, a potem piętrowo układasz sitka do gotowania na parze. Całość nakrywasz przykrywką, która zatrzymuje parę w garnku. Zwolennicy stylu eko wybiorą bambusowe koszyczki do gotowania na parze.


W sprzedaży są też specjalne trzyczęściowe garnki – wówczas nie potrzeba już dopasowywać pokrywki, bo jest w takim zestawie obok zwykłego garnka i perforowanej wkładki. Gotowanie na parze wcale nie musi się odbywać w specjalnych urządzeniach. Do gotowania na parze należy wybierać tylko świeże warzywa.

Produkty nie mogą mieć żadnych skaz, ponieważ kawałek popsutego warzywa będzie miał intensywniejszy smak niż gdyby został ugotowany w zwykły sposób w wodzie. Nie wymaga dużej wiedzy kulinarnej ani ogromnego doświadczenia w kuchni. Zajmuje mało czasu. Dania na parze są niskokaloryczne, a do tego – tak!


Jeśli tylko odpowiednio je przyrządzimy. Gdy gotujesz na parze, nie dodawaj tłuszczu, a także nie sól (jeśli już, to minimalnie), para wydobywa bowiem zawartą w produktach sól. Podczas gotowania na parze temperatura sięga nawet 120°C (w wodzie 100°C), dlatego potrawy szybko są gotowe. Parowanie, czy to na sitku nad garnkiem, czy w specjalnym parowarze pozwala zatrzymać najwięcej substancji odżywczych znajdujących się w pożywieniu.


Urządzenie do gotowania na parze mamy od mniej więcej dziesięciu lat. Jest to wielki kombajn Tefala, w którym mieści się tyle jedzenia, że spokojnie można zrobić obiad dla czterech dorosłych osób. Miałam do niego kilka podejść i za każdym razem kończyły się umiarkowanie dobrze. Zalety gotowania na parze.


Na parze możemy ugotować większość produktów spożywczych, a zwłaszcza warzywa, mięsa, ryby, kasze, ryż, ryby, owoce morza. Potrawy przyrządzane w ten sposób zachowują dużo więcej wartości odżywczych niż przy tradycyjnym gotowaniu w wodzie. Technika gotowania na parze jest bardzo prosta i nie wymaga wielkich nakładów, jeśli chodzi o sprzęt.


Nie szkodzi – możesz gotować w płaskim, szerokim garnku lub woku.

Pojawia się jednak dylemat, jakie garnki do gotowania na parze będą najlepsze – garczek na kuchenkę czy elektryczny garnek parowy? Do tego – jeśli zastosujemy odpowiedni garnek do gotowania na parze – szybkie! Warto korzystać z naczyń specjalnie przeznaczonych do gotowania na parze.


Do garnka wlej niewielką ilość wody i podgrzej ją do temperatury wrzenia. Rybę umieść się w koszyku zawieszonym nad wodą. Pamiętaj, że garnek powinien być szczelnie przykryty pokrywką, tak by para nie uciekała, a wypełniła cały garnek. Jaki garnek do gotowania na parze?


Ranking TOP jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec. Dodaj do wody w garnku trochę świeżych ziół - potrawy zyskają piękny aromat. Pstrąg gotowany na parze. Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje.


Wejdź i znajdź to, czego szukasz! Dania z pary są smaczne i proste do przygotowania, można przygotować na parze dosłownie wszystko, bo gotowanie na parze to nie tylko moda, ale i zdrowie. Zebraliśmy najlepsze przepisy na dania z parowaru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty