piątek, 18 października 2019

Temperatura pieczenia ciasta kruchego

W przepisie na ciasto nie podano temperatury i czasu pieczenia? Skorzystaj z naszej tabeli właściwych temperatur pieczenia ciast. Dowiesz się z niej miedzy innymi, że najwyższej temperatury wymagają ciasta francuskie i półfrancuskie, ale czas ich pieczenia jest najkrótszy.


Z kolei najniższej temperatury pieczenia wymaga piernik, ale czas jego pieczenia dochodzi nawet. Jeśli użyjecie grubego cukru nie zdąży się rozpuścić w cieście, raczej się w nim skarmelizuje, pozostawiając na cieście bardzo widoczne brązowe kropki.

Ciasto kruche piecze się w 1– 2stopniach C, przy czym piekarnik powinien być już wcześniej nagrzany do odpowieniej temperatury. Zbyt wysoka temperatura powoduje, że tłuszcz się wytapia, ciasto zlewa się, traci kształt i kruchość. Taki spód piecze się krócej, ok. Chcąc sprawdzić czy ciasto jest już gotowe, otwieramy drzwiczki piekarnika tylko wtedy, gdy ciasto jest już zrumienione, bo w przeciwnym wypadku.


Ciasto kruche ja piekę na papierze do pieczenia (wykładam tylko dno formy - bez względu na rodzaj foremki, zawsze łatwiej później zdjąć ciasto). Nie smaruję niczym, ciasto kruche samo w sobie jest już wystarczająco tłuste. Bułką tartą nigdy nie wysypuję formy, w której piekę ciasto kruche.

Przed pieczeniem ( po wylepieniu formy ) nakłuwamy ciasto widelcem – zapobiegnie to wybrzuszaniu się ciasta w trakcie pieczenia. Jeżeli pieczemy kruche ciasto jako blaty pod sernik czy inne ciasto z masą to podpiekamy je wcześniej ok. LG z dwoma oddzielnymi piekarnikami, ulatwia to jak robie jakies danie na gorze a pieke ciasto na dole,rozne temperatury,jedno nie przeszkadza drugiemu, przewaznie pieke na dole ,mam pytanie czy ktos co posiada taki piekarnik to piekl biszkopt juz na gorze ,ciasteczka dobrze mi sie piecze,dolny piekarnik posiada funkcje conv.


Ja przygotowuję kruche ciasto wcześniej, ale go nie piekę tylko dziele na równe porcje i zamrażam surowe. Ważne jest, aby nie trzymać surowych ciastek w temperaturze pokojowej – trzeba je szybko schować do nagrzanego piekarnika lub bezpośrednio przed pieczeniem przechowywać w lodówce. Temperatura pieczenia kruchego ciasta. Kruche ciastka najlepiej piec krótko, ale w bardzo wysokiej temperaturze – zbyt niska może sprawić, że z ciastek zacznie wytapiać się tłuszcz. Po wyjęciu kruchego ciasta z lodówki lub po rozmrożeniu go z zamrażalnika (kruche ciasto rozmrażamy w lodówce a nie temperaturze pokojowej) ciasto będzie bardzo twarde.


Kruche ciasto staramy się rozwałkować jak najszybciej to możliwe, aby nie ociepliło się zbyt mocno (aby tłuszcz się nie rozpuścił). Wiem, wiem łatwo powiedzieć. Drobne kruche ciasta po wykrojeniu należy ponownie schłodzić. Tak schłodzone ciastka można stemplować specjalnym stemplem i od razu wkładać do piekarnika.


Polecamy przepis na Maślane ciasteczka kruche. Powszechnie uważa się, że aby upiec smaczne domowe ciasto, wystarczy mieć dobry przepis oraz wysokiej jakości produkty. Osoby, które mają doświadczenie w pieczeniu, wiedzą jednak, że równie ważna jest umiejętność prawidłowego dobrania temperatury i czasu pieczenia.


W zbyt niskiej temperaturze tłuszcz się wytopi, a ciasto się nie rozwarstwi i będzie twarde.

Najczęściej ciasto pęka dlatego, że zbytnio się spiekło od góry, dlatego wyłączcie grzanie od góry, zostawcie grzanie od dołu lub od dołu plus termoobieg. Jeśli nadal ciasto pęka, to zmniejszcie temperaturę pieczenia o 10–20°C i wtedy pieczcie kilka minut dłużej (warto sprawdzić patyczkiem stan upieczenia). Jak napisałam w punkcie 9. Kruche ciasto to może być spód tarty, ale również małych tartaletek, gdzie czas pieczenia skraca się. Czasem kruche ciasto musimy jedynie podpiec w piekarniku (np. do spodu sernika lub ciast z owocami).


Popularnym dodatkiem jest również proszek do pieczenia. Samo kruche ciasto go nie potrzebuje, ponieważ z zasady nie rośnie. Jedynie gdy pieczemy bardziej złożone ciasta, których kruche blaty są komponentem, wymaga się by te były bardziej wyrośnięte i mniej twarde. Wówczas możemy dodać odrobinę proszku. Ciasto półkruche jest w Polsce tradycyjnie używane przede wszystkim do szarlotki.


Porcja z tego przepisu starcza na dużą blachę (taką na cały piekarnik) ciasta z owocami na wierzchu lub na połowę blachy, jeśli placek ma być także przykryty ciastem. W każdym razie starczy dla całej rodziny. Składniki na ciasto kruche umieścić w naczyniu miksującym i wymieszać 30s. Ciasto wyjąć i uformować z niego kulkę, którą owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na ok.


Po tym czasie ciasto wyłożyć na blachę pokrytą papierem do pieczenia. Wyrównać powierzchnię. Włożyć do lodówki jeszcze na 30. Dzięki temu się nie wybrzuszy podczas pieczenia, a boczki nie opadną.


Pieczenie kruchego ciasta. Fasolki umieszczamy na papierze lub folii do pieczenia. Zapiekamy z obciążeniem przez minut, zazwyczaj w ok. C, a potem reszta bez obciążnika wg przepisu.


Piekarnik powinien być nagrzany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty